Město Soběslav leží na soutoku řeky Lužnice a Černovického potoka v kouzelné jihočeské krajině 20 km jižně od Tábora směrem na České Budějovice.První písemná zmínka o Soběslavi je z roku 1293, kdy již byla majetkem pánů z Rožmberka. V roce 1390 obdržela od Jindřicha z Rožmberka městská práva. Již od svého vzniku byla Soběslav osadou na křižovatce dvou zemských cest – Vitorazské vedoucí z Rakouska a Solné (Zlaté) stezky. Odkaz: www Soběslav
Soběslav, město jako takové, má několik zón: průmyslovou,sportovní, kulturní a sociální. Posledně jmenovaná se nachází v okrajové klidové západní části města. Nachází se zde Diakonie ČCE – středisko Rolnička, SENIOR – DŮM a DŮM S PEČOVATELSKOU SLUŽBOU.
Pojedete-li od Tábora, minete po pravé straně čerpací stanici PapOil, vlevo autoservis a prodejnu Škoda. Na světelné křižovatce odbočíte doprava a kolem MŠ Duha pojedete stále rovně břízovou alejí a po 700 metrech se dostanete k našemu zařízení, které budete mít po pravé ruce, a na jeho konci je parkoviště. Jste-li dobří pozorovatelé, tak již při výjezdu z Klenovic uvidíte po pravé straně za kotelnou s vysokým komínem žlutou budovu, a to jsme my. Při jízdě od Českých Budějovic nebudete odbočovat do centra, ale pojedete stále rovně kolem sportovního areálu, restaurace LADA, přes křižovatku na Bechyni (vlevo), dále první světelnou a na té druhé – zhruba po 300 metrech – odbočíte vlevo a budete pokračovat kolem MŠ Duha jako v prvním případě.
Samozřejmě, že se k nám dostanete i vlakem a autobusem. Soběslav leží na trase Praha – České Budějovice. Má to však jeden háček. Připravte se, že vás čeká dobrý kilometr chůze. Vzhledem k tomu, že pohyb je zdravý, a že poznáte částečně naše město, až tak špatná vyhlídka to zase není.
Přijedete-li vlakem, dáte se od nádraží přímo, ulicí 28.října, kolem parku, evangelického kostela, až k základní škole a gymnáziu. Poté budete pokračovat vpravo, ulicí Dr. Edvarda Beneše, kolem pošty, po mostě pod kterým teče Černovický potok,dále kolem muzea na náměstí. Též máte možnost, máte-li rádi památky, zabočit u evangelického kostela vpravo, kolem pekařství Peta Bohemia, u kina odbočíte vlevo po schodech parkem, a po pravé ruce míjíte původní hřbitovní kostel sv. Marka (založen v r.1650) – dnes místo, kde se pořádají pravidelné výstavy známých i méně známých umělců, a zároveň je zde obřadní síň, která v nádherném interiéru nabízí své služby od dubna do září až října. Po té se dostanete starobylou bránou z roku 1651 k poště a na křižovatce pokračujete vpravo směrem k náměstí. Zde záleží na vás, zda náměstí obejdete zprava nebo zleva. Svým způsobem je to jedno. Po levé ruce vidíte kostel sv. Víta, který byl postaven v letech 1374 až 1390. Jistě vás zaujme i raně gotický kostel sv.Petra a Pavla z let 1493 až 1518 a jeho štíhlá 68 m vysoká věž s cibulovitou barokní bání z roku 1750. Za tímto kostelem, mezi Městským úřadem a služebnou Policie ČR , ulicí Palackého se dostanete na první křižovatku, a zde máte opět dvě možnosti – pokračovat rovně až k Finančnímu úřadu, odbočit vlevo a pokračovat stále rovně, přes silnici E 55, břízovou alejí, k Senior-domu. Druhá možnost: na rohu, kde je řeznictví, odbočit vlevo kolem Kulturního domu a za ním uvidíte původní Rožmberský hrad (založen v druhé polovině 14. století) s věží zvanou Hláska (ve které byl přechodně vězněn v roce 1394 český král Václav IV.), projít X křižovatkou přímo a navázat na cestu vedoucí od Finančního úřadu až k nám. Popsaná trasa se týká částečně i návštěvníků našeho zařízení, kteří přijedou autobusem na náměstí. Ti, co vystoupí u Zimního stadionu, mají cestu jednodušší, ale jsou ochuzeni o historické centrum města. Po vystoupení z autobusu u stadionu, půjdou po proudu řeky Lužnice (ne všichni přijedete od Č. Budějovic, abyste pokračovali pěšky ve směru jízdy) přes křižovatku – vpravo centrum, vlevo Bechyně – po chodníku až na druhou světelnou, kde odbočíte opět vlevo kolem MŠ Duha a stále rovně k našemu zařízení – viz. příjezd autem od Tábora.
Budete-li mít pochybnosti, že nemůžete najít tu správnou cestu, Soběslaváci Vám rádi poradí.